Tuesday, May 19, 2009

Роже конечно го совлада Надал

ImageВо нивниот 11-ти меѓусебен дуел на земјина подлога, "Кралот на земјата" по втор пат мораше да му ja стисне рака на швајцарскиот генијалец кој по еден час и 26минути покажа сепак нешто повеке од шпанецот. Швајцарецот Роџер Федерер е победник на АТП турнирот во Мадрид, на земјина подлога, а во финалето беше подобар од Рафаел Надал со 6:4, 6:4.
Федерер во текот на целиот натпревар имаше само две брејк топки, но и максимална реализација на истите. Во првиот сет му го одзема сервисот на најдобриот светски тенисер кај 4:4, а потоа со сигурен сервис-гем го потврди освоениот прв сет.
Вториот сет на Надал му понуди неколку шанси за надокнада на загубеното, поточно кај 2-2. На сервис на Швајцарецот, Надал имаше 0-30, но и во последниот гем, кога Федерер сервираше за меч имаше 15-40, но овојапт Надал не успеа да се врати.

Вкупно Надал имаше четири шанси за одзимање на сервисот на Федерер, но во сите четири остана со без вистинското решение, а со тоа ја прокоцка шансата да стане првиот тенисер по 1990година кој успеал да ги освои сите три земјени АТП турнири во иста сезона. Потсеќаме, во последните две недели Надал ги освои АТП Рим и АТП во Монте Карло.
Воедно, Надал ја пропушти и шансата да го освои својот 16-ти АТП трофеј во кариерата, а со тоа и да му се приближи на рекордерот Андре Агаси со освоени 17 АТП турнири. Вака Федерер, кој првата победа против Надал на земја ја имаше во Хамбург 2007година, бројот на својте АТП турнири го зголеми на 15.
Последните пет меѓусебни финалиња резултираа со победа на Надал (Австралија Опен, Вилболдон, Роланд Гарос, Хамбург , Монте карло), но овој пат подобар беше Федерер, кој со триумфот во Мадрид дојде со својот прв трофеј оваа сезона.